Fencing Confederation of Asia

Website Navigation

Messages

FIE President
Alisher Usmanov
FIE President

FCA President
Celso L. Dayrit
FCA President


External Links

FIE Logo
FIE 100
Olympics Logo
OCA Logo
Escrime Magazine

Featured Contents

Upcoming Events

  • Event.

  • Event.
  • Event.
  • Event.
  • Event.

Statistics

Asians in Focus

Live Streams

Main Content

2012 Asian and Oceania Olympic Qualifiers

Men's Epee Individual

1. KUDAYEV Ruslan - UZB
2. NGUYEN Tien Nhat - VIE
3. LEUNG Ka Ming - HKG
3. NAUMKIN Evgeny - KGZ
5. YAGHOUBIAN Ali - IRI
6. NISHIDA Shogo - JPN
7. ROBINSON Seamus - AUS
8. MICHON Alessandro - LIB
9. LIM Wei Wen - SIN
10. JOSHUA JOH I- Jie - MAS
11. HAERULLAH MUhammad - INA
12. AL HAMMADI Abdullah - UAE
13. BISHOP William - NZL
14. COPPARA JAYAPRAKASH Guruprakash - IND
15. CHIN Jui Chi - TPE
16. MOHSIN Abbas Abdulwahid - IRQ
17. VORONIN Vyacheslav - TKM
17. TAHA Mohammad - JOR
19. BOLDBAATAR Tsengel - MGL

Men's Foil Individual

1. SHAITO Zain - LIB
2. PANCHAN Nontapat - THA
3. ZAIRUL ZAIMI Mohd Arsad - MAS
3. CURIOSO Wilfred Richard - PHI
5. JAMROZY Marek - AUS
6. TSAI Chih Hsiung - TPE
7. TOLOUEI Shervin - IRI
8. HAFIDZ Ricky - INA
9. GRIGORYEV Eduard - KAZ
10. AL HAMADI Khalid - QAT
11. MOKANNON Aman - BRN
12. PHAM Quoc Tai - VIE
13. SALMAN Ali - IRQ
14. AL MANSOORI Majed - UAE
15. ZHANG Zhenggang - SIN
16. KUMAR Vijay - IND
17. CHERNYKH Alexander - KGZ
18. BATTUMUR Batsuuri - MGL
19. ALEXSANDROV Roman - UZB

Men's Saber Individual

1. ABEDINI SHORMASTI Mojtara - IRI
2. OGAWA Satoshi - JPN
3. LAI Li Shih - TPE
3. VU Thanh An - VIE
5. WALSH James - AUS
6. KOTHNY Wiradech - THA
7. TI.ENSHIYEV Yeraly - KAZ
8. BARZEGAR Abdoullah - QAT
9. K.P. Gisho Nidhi - IND
10. MENDOZA Walbert - PHI
11. AL-MOHAMMEDAWI Hamzah Habeed m. - IRQ
12. SABBAGH Pierre - LIB
13. LEU Clive Yi Yang - SIN

Women's Epee Individual

1. NAKANO Nozomi - JPN
2. ANDREEVA Larisa - KGZ
3. HALLS Evelyn - AUS
3. YUNUSBAYEVA Jamilya - KAZ
5. SIR IDAR Isnawaty - INA
6. NGUYEN Thanh Van - VIE
7. TANNOUS Dominique - LIB
8. MELBYE Ann Karin - SIN
9. VALIYA PARAMBATH Dilna - IND
10. MOHD ADZEMAN Nadzirah - MAS
11. ERDENEBAATAR Orkhon - MGL
12. HAMMAD Fatima - QAT
13. ACHILOVA Jennet - TKM

Women's Foil Individual

1. SHAITO Mona - LIB
2. NG Ruth Yi Lin - SIN
3. MANCENIDO Michelle - PHI
3. NGUYEN Thi Tuoi - VIE
5. ABU BAKAR Natasha Ezzra - MAS
6. JUMAGULOVA Akbota - KAZ
7. CHANTASUVANNASIN Nunta - THA
8. SUNG Lishan - AUS
9. JASMINE Jasmine - IND
10. TSENG Szu-Hua - TPE
11. VAHABI Maryam - IRI
12. PURNAMAWATI Herlin Erviana - INA
13. HAMMAD Ghareeba - QAT

Women's Saber Individual

1. ZHIVITSA Yulina - KAZ
2. AU Sin Ying - HKG
3. PERMATASARI Diah - INA
3. LIM Nona Yean Hong - SIN
5. TANNOUS Alexandra - LIB
6. CARROLL Alexandra - AUS
7. NGUYEN Thi Le Dung - VIE
8. CHEN Yu Ling - TPE
9. CHADALAVADA ANANDHA SUNDHARARAMAN - Bhavani Devi -IND
10. STARRAT Sirawalai - THA
11. FRANQUELLI Joanna - PHI
12. SAZANJIAN Najmeh - IRI
13. YUDENDORJ Ariunzaya- MGL